MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kyrktornet i Klara, signerad ´M. B-Clason´, och signerad och daterad ´Märtha Bolin Clason Klara kyrktorn 1930´, på baksidan, olja på duk, 73,5 x 60,5 cm
UTSTÄLLD:
Göteborg, Olsons Konstsalong, Märtha Bolin-Clason utställning, 23 september- 12 oktober 1944, nr. 73 "Kyrktornet i Klara".
HISTORIK:
Utsikten är tagen från Märtha och Isac Gustaf Clasons första hem på Drottningatan.
Läs mer
356527
2016-01-30