MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kastanjegrenar, signerad ´M. Bolin-Clason´ och signerad, betitlad och inskriberad "Balkongen Eriksbergsg. 23", på baksidan, olja på duk, 46 x 55 cm.
Originalram

UTSTÄLLD:
Stockholm, Liljevalchs Konsthall,Vårsalongen 1950, 11-26 februari 1950, nr. 67 ´Kastanjegrenar´.
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 23 ´Kastanjegrenar´.

HISTORIK:
Utsikten är tagen från konstnärens hem på Eriksbergsgatan 23, Stockholm. Till vänster syns Timmermansordens tak

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356536

2016-01-30