MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356537
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Portvaktens baby, Grekland, signerad ´M. B.-Clason´, olja på duk, 33 x 25 cm
UTSTÄLLD:
Stockholm, Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 1958, februari 1958 (enligt recension av Hans Eklund)
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer