MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988), Svensk äng, signerad ´M. B.-Clason´ och signerad, betitlad och inskriberad "Horn 1956?", olja på duk, 32,5 x 61,5 cm

HISTORIK:
Horn, beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred, var ett sommarställe som Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till början av 1960-talet.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356539

2016-01-30