MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988), Porträtt av konstnärinnan Birgit Hygrell (Västerås 1903-1972), signerad och daterad ´M. Bolin/-23´ och ´Porträtt av Birgit Hygrell Västerås M. Bolin f´, på baksidan, olja på duk, 41,2 x 33,5 cm
HISTORIK:
Birgit Hygrell studerade på Valand och konstakademien
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356544
2016-01-30