MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356546
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988), Kvinnoporträtt, signerad och daterad ´M. B. Clason - 3´ och otydligt inskriberad i blyerts på baksidan, olja på masonit, 39.5 x 30 cm.
HISTORIK:
Utförd 1923. Enligt konstnärens dotter, Lena von Platen, föreställer porträttet möjligtvis Kerstin Holm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer