MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Kyrkösund, regnrusk, signerad ´M. B. Clason´ och signerad och inskriberad ´Kyrksund Hersen Märtha Bolin Clason/"Kyrksund"("Regnrusk" (västkusten)´. på baksidan, olja på kartong, 45 x 37 cm.
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 29 ´Kyrkösund, regnrusk´
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 32 ´Kyrkösund, regnrusk´.
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 30 ´Kyrkösund, regnrusk´
Kyrkösund, tidigare en fiskeby. är beläget i Klövedals socken i Tjörns kommun.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356557
2016-01-30