MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Utsikt mot Eriksbergsparken, Stockholm
signerad och daterad "M. B-Clason 1943", olja på duk
61 x 46 cm.
HISTORIK:
Utsikten är troligtvis tagen från konstnärens bostad, Eriksbergsgatan 23. De karakteristiska lampstolparna finns fortfarande på plats, dock något omdirigerade.
Läs mer
356572
2016-01-30