MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356577
| Klubbat belopp | 1 900 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Renfällan, landskap från Vålådalen, Lappland, Inskriberad "Vålådalen / Renfällan" av konstnären på baksidan, olja på duk lagd på pannå, 22 x 32 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer