MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
1 900 SEK
2 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Renfällan, landskap från Vålådalen, Lappland, Inskriberad "Vålådalen / Renfällan" av konstnären på baksidan, olja på duk lagd på pannå, 22 x 32 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356577
2016-01-30