MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Renfällan, landskap från Vålådalen, Lappland, Inskriberad "Vålådalen / Renfällan" av konstnären på baksidan, olja på duk lagd på pannå, 22 x 32 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

356577

2016-01-30