MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) litografi
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 000 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Hos Tante Faster, signerad och daterad ´M B-CLASON 1942 1947´, i plåten, provtryck, färglitografi, bladstorlek 61,5 x 46 cm, bildstorlek 54,5 x 46 cm
UTSTÄLLD:
Stockholm, Liljevalchs Konsthall, Nordiska konstnärinnor, 16 oktober-7 november 1948, 413 ´Hos Tante Faster färglitografi 1947´
HISTORIK:
"Tante Faster" refererar till konstnärens faster.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
356593
2016-01-30