MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) teckning
Klubbat för:
64 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Självporträtt, signerad MBolin 27/12 1922, inskriberad ´självporträtt sökte till akademien´, på baksidan, blyerts på papper, 27 x 24 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
Hanteringsveck
356595
2016-01-30