MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356614
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Porträtt av en Tunisier, signerad och daterad ´M. C Kairoman Jan. 1926´, svart bläck och sepia på papper, 28 x 21 cm
HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
Hanteringsveck