MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Porträtt av en Tunisier, signerad och daterad ´M. C Kairoman Jan. 1926´, svart bläck och sepia på papper, 28 x 21 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Hanteringsveck

356614

2016-01-30