MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ISAK GUSTAF CLASON (1893-1964),
Märtha Bolin-Clason i sjukbädden, signerad ´Märtha ritad av J. G. C på bröllopsresan Tunis jan 1926, G. C.´ och ´Märtha vill inte stiga upp´, på baksidan, akvarell och blyerts på papper, 28 x 21 cm.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
356622
2016-01-30