Märtha Bolin-Clason

Märtha Bolin-Clason
Märtha Bolin-Clason

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Sidi Bou Said,Tunisien, inskriberad ´Sidi Bou Said´ och signerad ´M. C. Sidi Bou Said´, på passpartouten, med färgindikationer, akvarell och blyerts på papper, 29 x 22 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26. Sidi Bou Said är en stad belägen 2 mil nordväst om Tunis i närheten av Karthago. Många kända konstnärer har vistats där bl.a Paul Klee och August Macke

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Hanteringsveck

356626

2016-01-30