Vladislav Tretiak, Sportauktion

Klubbat för:

3 400 SEK

3 000 SEK

VLADISLAV TRETIAK (Ryssland, född 1952), Ishockey-tröja CCCP, Nr 20,

PROVENIENS: Restaurang KGB.
Enligt uppgift matchanvänd av Tretiak.

HISTORIK: Tretiak var en rysk ishockeymålvakt med följande meriter: OS-guld - 1972, 1976, 1984,
VM-guld - 1970, 1971, 1973, 1974, 1975, 1978, 1979, 1981, 1982, 1983.
Han spelade 285 landskamper 1969-1984 och blev sovjetisk mästare 13 gånger med CSKA Moskva.
Som medborgare i det gamla Sovjetunionen fick Tretiak aldrig chansen att spela i NHL. Efter karriären blev han emellertid involverad i Chicago Blackhawks organisation som målvaktstränare, och fick där bland annat hjälpa blivande stormålvakter som Ed Belfour och Dominik Hasek.

Bruksslitage

356752

2016-02-27