Yoshitoshi - 47 ronin
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TSUKIOKA YOSHITOSHI (1839-1892), Bok: Seichû gishi meimei gaden (Historical Biographies of the Loyal Retainers), 1869, signerad Ikkaisai Yoshitoshi hitsu, utgivare Marujin, förord Kanagaki Robun, kiristämpel, 45 träsnittsblad numrerade 1-50 (nr 45-46 saknas)
Defekt knytband, huvudskaligen blad i gott skick förutomslitna marginaler, några med mindre textförlust, några fläckar förekommer
356881
2016-02-04