Bordsur Paris 1840-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORDSUR, 1840-tal, form av lyra, dekor med svanar och fåglar, på stensockel, förgylld brons, urverk märkt Japy fils samt Mottu frés à Paris, höjd 31 cm, pendel och nyckel finns
Historik:
Mottu Freres Paris, Mottu bröderna, hade sin tillverkning på Rue Grenville, Saint Honore i Paris på 1840-talet.
Sockel med lagning
357035
2016-01-28