Saxofon
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KING, sopransaxofon, "The King artist special", 1928, tillverkad H.N. White i Cleveland, Ohio, numrerad 97846, pläterad samt med pärlemoinläggningar, graverad med blommor och naken modell, Vandoren V 5 munstycke
Proveniens: Bjarne Claesson, bl.a. Nyhetsbandet mm.
357093
2016-02-10