Märtha Bolin-Clason (1902-1988)
2016-01-30
357232
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Porträtt av Bibliotekarie Elisabeth Bennet, signerad och otydligt daterad ´M. B. Clason´ och Märtha Bolin
Clason/Elisaneth Bennet´, på baksidan, olja på duk
46,5 x 38,5 cm.
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 32 ´Porträtt Elisabeth B´
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 64 ´Porträtt Elisabeth B´.
Norrköping, Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 53 ´Porträtt Elisabeth B´
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer