Golvur Georg III John Ellicott

Klubbat för:

22 000 SEK

20 000 SEK

JOHN ELLICOTT (hovurmakare i London 1706-1772), golvur, Georg III, graverad urtavla märkt John Elicott London, försilvrad och förgylld, fodralet fanerat med mahogny, uppsvängd krönt av flammande urnor av mässing, dekor av kannelerade kolonner, dörren med fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, grahamgång, datum- och sekundvisare, medföljer lod, nyckel och pendel, höjd 275 cm
PROVENIENS:
Bukowskis, höstauktion 1986, auktion 446, nr 637

Renoverat, fanérskador, sidoöppningar saknar dekorer

357335

2016-02-01