Pelle Swedlund, oljemålning

Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Den ensamme mannen på klippan, signerad PS, olja på pannå, 58x73 cm
.
Swedlund har i denna målning skildrat Högklint på Gotlands västkust, ca 7 kilometer söder om Visby. Klippan, som är en av de mest spektakulära klintarna på Gotland, är uppbyggd delvis av kalksten. Den stupar 46 meter nästan lodrätt ned i havet.

Smärre krackelyrer och färgbortfall

357546

2016-03-10