Pelle Swedlund, oljemålning

Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning
Pelle Swedlund, oljemålning

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Det öde huset, Brügge, otydligt signerad, olja på duk, 57x82 cm. Utförd 1898.
Proveniens.
Konsthandel Moser & Klang, Stockholm

En replik av målningen finns i samlingarna på Göteborgs Konstmuseum (GKM 0304), inköpt 1899.

Skrapskador längs med ramkanten

357549

2016-03-10