Pelle Swedlund, oljemålning
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PELLE SWEDLUND (1865-1947): Det öde huset, Brügge, otydligt signerad, olja på duk, 57x82 cm. Utförd 1898.
Proveniens.
Konsthandel Moser & Klang, Stockholm
En replik av målningen finns i samlingarna på Göteborgs Konstmuseum (GKM 0304), inköpt 1899.
Skrapskador längs med ramkanten
357549
2016-03-10