Pelle Swedlund, oljemålning
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PELLE SWEDLUND (1865-1947): Vid svanboet - Brügge, signerad och daterad PS -24, olja på pannå, 57x68 cm. Med dedikation på baksidan: "Till min lilla ljusa Romvän Märtha med varm välönskan från farbror Pelle"
Proveniens.
Konsthandel Moser & Klang, Stockholm
.
"Han målade gamla övergivna hus vid speglande kanaler, på vilkas ytor svanor seglade fram, pittoreskt förfallna broar, trånga gator och små, fridfulla platser där en befolkning av skuggor sakta rörde sig under lummiga träd i gyllengrön skymning." Yngve Berg, DN 1947
.
Under 1800-talets sista år utförde Pelle Swedlund några av sina mest kända målningar från staden Brügge, en plats som han skulle återvända till vid ett flertal tillfällen. Staden var något av en modeort under 1890-talet, ett centrum för symbolistiska författare och målare där många var inspirerade av Georges Rodenbachs roman Bruges-la-Morte. När Pelle Swedlunds målningar med motiv från Brügge ställdes ut på Göteborgs Konstmuseum 1899 lät inte den positiva uppmärksamheten vänta på sig. Museet köpte in Det öde huset - Brügge, där de vita svanarna lyser mot den mörka vattenspegeln på samma sätt som i Olof Sager-Nelsons målningar. I Sverige hade författaren Oscar Levertin berett vägen för Brüggeromantiken genom sin prosadikt Brügge (1895) och Diktare och drömmare (1898).
,
Svanarna har slagit sig till ro som vita moln mot det svarta vattnets mörka outgrundliga djup. Den oxblodsfärgade fasaden glöder i aftonrodnadensljus och solens sista strålar flammar upp i fönstrens glas som bloss vars syre snart är förbrukat. Stämningen är romantisk och samtidigt ödesmättad av den annalkande nattens mörker som omsluter och fyller bilden med en oändlig stillhet.
357550
2016-03-10