Herrfickur Kock

Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock
Herrfickur Kock

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, herrfickur, märkt i verk, förgyllt verk nr 771, genombruten oroklove med monogram JK, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, slät boett av 18 k guld stämplad Olof Ekman, Stockholm 1783, diameter 5,5 cm

Smärre emaljskador, urtavlan troligen ej ursprunglig, löst urglas

357743

2016-02-01