Herrfickur Kock
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, herrfickur, märkt i verk, förgyllt verk nr 771, genombruten oroklove med monogram JK, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, slät boett av 18 k guld stämplad Olof Ekman, Stockholm 1783, diameter 5,5 cm
Smärre emaljskador, urtavlan troligen ej ursprunglig, löst urglas
357743
2016-02-01