Collier bärnsten guldlås

Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås
Collier bärnsten guldlås

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

COLLIER, fasetterade bärnstenar, 1800-talets mitt, 1-3 cm, lås i 18 k guld stämplat 1833, längd ca 46 cm, etui

Proveniens: Sophie Henriette Wising f. Benedicks 1853-1931, (mormor till Raoul Wallenberg)

Slitage

357797

2016-02-07