Gunnar Wennerberg Gullviva för Gustafsberg
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
GUNNAR WENNERBERG, 7 st servisdelar, "Gullviva", Gustavsberg 1905-1920, jugend, märkta Gustafsberg, bestående av fat på fot samt 6 assietter, kakfatets höjd 10, assietternas diameter 17 cm
HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897
Skador: Terrin med nagg
slitage
357836
2016-02-01