Gunnar Wennerberg Gullviva för Gustafsberg

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

GUNNAR WENNERBERG, 7 st servisdelar, "Gullviva", Gustavsberg 1905-1920, jugend, märkta Gustafsberg, bestående av fat på fot samt 6 assietter, kakfatets höjd 10, assietternas diameter 17 cm

HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897
Skador: Terrin med nagg

Zustandsbeschreibung

slitage

357836

2016-02-01