Gagarin autograf, Sportauktion

Klubbat för:

6 200 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

KOSMONAUT JURIJ GAGARIN (1934-1968), signerad EP-skiva, medsignatur av kosmonaut Valerij Bykovskij (född 1934), 19x19 cm

PROVENIENS: Nuvarande ägare (ingick då i Juniorbrandåren) fick den direkt av Gagarin då han och Bykovskij 1964-65 besökte Brandstationen i Malmö. De båda kosmonauterna stod ståendes i en korg på en stegvagn medan Malmö Stad sköt fyrverkerier.

HISTORIK:
Den 12 april 1961 blev Gagarin den första människan i rymden och den första, som kretsat runt jorden. Han fick medaljer från hela världen för sin färd i rymden.
Gagarin omkom under en övningsflygning när planet, en sovjetisk MiG-15, havererade.

Zustandsbeschreibung

Fläckar, veck

357857

2016-02-27