Underlägg
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
UNDERLÄGG, 3 st, mässing, "Bless this house", Firma Svenskt Tenn, höjd ca 2, 20x16 cm
Historia: Underlägget introducerades av Estrid Ericson på 1950-talet, som en dörrdekoration avsedd att skydda hemmet från allt ont. Texten kommer från den första raden i en sång skriven 1927 av poeten Helen Taylor och kompositören May Brahe
Slitage, ett underlägg saknar tassar av gummi
357991
2016-02-02