Underlägg

Underlägg
Underlägg
Underlägg
Underlägg

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

UNDERLÄGG, 3 st, mässing, "Bless this house", Firma Svenskt Tenn, höjd ca 2, 20x16 cm

Historia: Underlägget introducerades av Estrid Ericson på 1950-talet, som en dörrdekoration avsedd att skydda hemmet från allt ont. Texten kommer från den första raden i en sång skriven 1927 av poeten Helen Taylor och kompositören May Brahe

Zustandsbeschreibung

Slitage, ett underlägg saknar tassar av gummi

357991

2016-02-02