En nyttigh bok, om konnunga styrilse 1634

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LAGAR. En nyttigh bok, om konnunga styrilse och höfdinga, fordom för några hundrade åhr, af en förståndigh swensk man skrifwin, och nu nyliga framkommen, och utaf framlidhne... Gustaf Adolf den andre och store... först öfwerläsin, och efter H. K. M:tz nådige befalning... nu publicerat. (Utg. J. Bureus.) Utan ort (Uppsala, Eskil Mattsson) 1634.
Liten 4:o. (12), 1-87, (1 blank), (40) s. (sign. A6B4-R4).
Samtida pergament, fläckat, skevt, bakre pärm ersatt av ny. Fuktfläckad text. Titelblad med äldre namnteckning, hål och revor, tejplagning i hörn, ingen textförlust, dock påverkar namnteckningen. Sista bladet med tejplagad reva.

Collijn 461-62.

Se text

358196

2016-02-07