Spencer om vidunder 1709

Spencer om vidunder 1709
Spencer om vidunder 1709
Spencer om vidunder 1709
Spencer om vidunder 1709

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

OM VIDUNDER. SPENCER, J. Sinnrike betänkiande om allehanda widunder och betydande tekn, hwaruti theras förebådelses fåfängia bewises och förkastas, och theras egentelige art och egenskap utmärkes... Utg. M. G. Block. (O. Enæo) 1709.
Liten 4:o. (24), (1)-74, (2, sista blank) s. Graverad plansch, titelblad i rött och svart. Plansch med lagning av hörn.
Senare pergamentband. Text med lagningar av hörn mm, speciellt i slutet, ingen förlust av text, fuktfläckar här och var. Exlibris John Pape, Helsingborg samt handskriven dito daterad 1938.

Se text

358198

2016-02-07