Bünting Itinerarium sacræ med världskarta 1588
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MED VÄRLDSKARTA. (BÜNTING, H.). Itinerarium sacræ scripturæ, thet är: Een reesebook öffuer then helighe schrifft... I-III. Stockholm (A. Gutterwitz) 1588.
4:o. 1 titelblad tryckt i rött och svart, träsnittskartor bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Samtida pergamentband.
Collijn III:67-70.
En andra upplaga utkom 1595.
Säljs med alla fel utan returätt
Säljs med alla fel utan returrätt.
Defekter och skador, lagningar, världskartan skadad i vänster del, kartor saknas och vissa defekta.
358367
2016-02-03