Bünting Itinerarium sacræ med världskarta 1588

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MED VÄRLDSKARTA. (BÜNTING, H.). Itinerarium sacræ scripturæ, thet är: Een reesebook öffuer then helighe schrifft... I-III. Stockholm (A. Gutterwitz) 1588.

4:o. 1 titelblad tryckt i rött och svart, träsnittskartor bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Samtida pergamentband.

Collijn III:67-70.
En andra upplaga utkom 1595.

Säljs med alla fel utan returätt

Säljs med alla fel utan returrätt.
Defekter och skador, lagningar, världskartan skadad i vänster del, kartor saknas och vissa defekta.

358367

2016-02-03