3 band med fore-edge paintings

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÖCKER FORE-EDGE PAINTINGS. (3). 3 böcker med sk. fore-edge painting, målning på snittet.
FLEETWOOD, JOHN. The life of our blessed lord and saviour Jesus Christ. London, 1877.
Folio (31,5x23 cm). Stålgraverade planscher. Med två stycken målningar på snittet, dvs. fore-edge paintings, ett engelskt landskap med kyrka, ett med italienskt kloster. Samtida svart skinnband med gulddekor.
Samt två mindre böcker (1800-tal) med fore-edge painting, en föreställande två gäss och en åsna.

Delvis nötta band, mindre böcker med skador, lösa pärmar. Något fläckade.

358375

2016-02-03