Stålurna med fornnordisk dekor
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA med lock, stål, 1800-talets slut, ståletsad dekor, möjligen utförd av Carl Hjalmar Norrström, SV Stålpressnings AB Olofström, märkt i botten Olofström D, fornnordisk dekor, olika landskapsvapen bl a Göteborg, höjd 46 cm
Historik: liknande urna finns på Tekniska Museét, skänt av Gustaf V dödsbo
Bruksslitage
358519
2016-02-04