Stålurna med fornnordisk dekor

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

URNA med lock, stål, 1800-talets slut, ståletsad dekor, möjligen utförd av Carl Hjalmar Norrström, SV Stålpressnings AB Olofström, märkt i botten Olofström D, fornnordisk dekor, olika landskapsvapen bl a Göteborg, höjd 46 cm
Historik: liknande urna finns på Tekniska Museét, skänt av Gustaf V dödsbo

Bruksslitage

358519

2016-02-04