Urna Ewaldin Pettersson

Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson
Urna Ewaldin Pettersson

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EWALDIN PETTERSSON ("Målar-Pelle"), urna, Gustafvsberg, 1900-talets början, blåglaserad med dekor av sydländskt landskap, märkt Gustafsberg EP 1913, höjd ca 40, längd inkl hänklar 46 cm

Krackeleringar, fotring med glasyrnagg

358824

2016-02-05