Urna Ewaldin Pettersson
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EWALDIN PETTERSSON ("Målar-Pelle"), urna, Gustafvsberg, 1900-talets början, blåglaserad med dekor av sydländskt landskap, märkt Gustafsberg EP 1913, höjd ca 40, längd inkl hänklar 46 cm
Krackeleringar, fotring med glasyrnagg
358824
2016-02-05