Fritz Winter etsning och akvatint

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

FRITZ WINTER (1905-1976), Farbaquatinta No. 3, 1967, signerad och numrerad F. Winter 76/100, etsning och akvatint i färger, 24x18 cm, bladstorlek 56x38 cm
LITTERATUR: Gabler 55
Winter studerade tre år vid Bauhaus med början 1927, under Klee, Kandinsky och Schlemmer.

Zustandsbeschreibung

359324

2016-02-07