IWC fickur 18k guld
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
IWC, savonettur, 18 k guld, subsekund, vitemaljerad urtavla,arabiska siffror, innerboett i gulmetall med gåvogravyr "Till Lewi Pethrus från Filadelfia-Församl i Stockholm på 25 årsdagen som Församlingens Föreståndare 1911 9/1 1936, bakre boett med monogramgravyr LP, diameter 50 mm, total vikt ca 83 g
Proveniens: Lewi Pethrus (1884-1974) var en svensk förgrundsgestalt och ledare inom pingströrelsen. Han var verksam som pastor och föreståndare för Filadelfiaförsamlingen i Stockholm mellan år 1911 till 1958. Pethrus författade böcker och sånger med religiöst tema. Hans mest kända psalm "Löftena kunna ej svika" finns med i den svenska psalmboken.
Fungerar vid test, funktionen kan ej garanteras, smärre repor, en visares spets något böjd
359577
2016-02-09