IWC fickur 18k guld

IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld
IWC fickur 18k guld

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

7 000 SEK

IWC, savonettur, 18 k guld, subsekund, vitemaljerad urtavla,arabiska siffror, innerboett i gulmetall med gåvogravyr "Till Lewi Pethrus från Filadelfia-Församl i Stockholm på 25 årsdagen som Församlingens Föreståndare 1911 9/1 1936, bakre boett med monogramgravyr LP, diameter 50 mm, total vikt ca 83 g

Proveniens: Lewi Pethrus (1884-1974) var en svensk förgrundsgestalt och ledare inom pingströrelsen. Han var verksam som pastor och föreståndare för Filadelfiaförsamlingen i Stockholm mellan år 1911 till 1958. Pethrus författade böcker och sånger med religiöst tema. Hans mest kända psalm "Löftena kunna ej svika" finns med i den svenska psalmboken.

Fungerar vid test, funktionen kan ej garanteras, smärre repor, en visares spets något böjd

359577

2016-02-09