Spegel Johan Åkerblad
Klubbat för:
66 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall i deux-couleurs, framtagen originalförgyllning, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 88x40 cm
Sprikor i krön, dekortapp mitt på underkant kompletterad
359871
2016-02-09