Spegel Niclas Falkengren
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), gustaviansk, signerad NFG samt Jönköpings hallstämpel, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt med lockurna och festonger, ramen med pärlstav, nedre kant med festonger, höjd 97x39 cm
Senare dekor, komplettering, senare förgyllning, senare glas, en överdel till dekoren på sidan saknas
360102
2016-02-10