Spegel Niclas Falkengren

Spegel Niclas Falkengren
Spegel Niclas Falkengren
Spegel Niclas Falkengren
Spegel Niclas Falkengren

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), gustaviansk, signerad NFG samt Jönköpings hallstämpel, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt med lockurna och festonger, ramen med pärlstav, nedre kant med festonger, höjd 97x39 cm

Senare dekor, komplettering, senare förgyllning, senare glas, en överdel till dekoren på sidan saknas

360102

2016-02-10