Wahlenbergs Flora Upsaliensis 1820
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
WAHLENBERG, GEORG. Flora Upsaliensis enumerans plantas circa Upsaliam sponte crescentes. Ups. (typis et impensis R. Acad. Typographorum) 1820.
8:o. (2), (I)-VII, (1), (1)-495, (3) s. 1 utvikbar graverad karta (alla, "Botanisk charta omkring Upsala 1820", reva i vikningen). Sista bladet med lagningar.
Samtida enkelt brunt hfrbd, lätt nött, blank rygg. M. tillägg i svart bläck i registret. Namnteckning Magnus Fries på försättsbladet.
Medbundet: Myrin-Svartengren: Corollarium Florae Upsaliensis, Uppsala 1833, ej komplett, slutar m. sidan 96 .
Proveniens: Collecta Friesia. Elias Fries (1794-1878), Berömd svensk mykolog och botaniker. Hans viktigaste verk var "Systema mycologium", publicerat 1821-1832,
Thore M. Fries (1832-1913), Robert Fries (1876-1966), Magnus Fries (1917-1987), Robert Fries (b. 1952).
Se text
360613
2016-02-15