Andy Warhol Flowers 1974

Andy Warhol Flowers 1974
Andy Warhol Flowers 1974
Andy Warhol Flowers 1974
Andy Warhol Flowers 1974
Andy Warhol Flowers 1974
Andy Warhol Flowers 1974

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

16 000 SEK

ANDY WARHOL (1928-1987): Flowers (Hand Colored), 1974, monogramsignerad AW, på baksidan signerad och daterad -74, numrerad 104/250, serigrafi, 103x69,5 cm, Edition Castelli Graphics, New York
Flowers 1974 gjordes i två editioner: 100 (Black and White) samt 250 (Hand Colored). Det aktuella verket är från den senare editionen, men saknar handkolorering.

LITTERATUR: Feldmann/Schellman II:116

Veck med retuscher i nedre halvan av bladet

360852

2016-03-02