Prispokaler Bror Hellström silver, Sportauktion

Klubbat för:

2 000 SEK

1 800 SEK

PRISPOKALER (2): STOCKHOLMS TIDNINGENS REKORDPOKAL TILL BROR HELLSTRÖM för 14.15.8 på 5000 M. 28/9 1941, silver, K.Anderson, Stockholm, P8 1941, höjd med lock 24,5 cm, vikt 390 g, STOCKHOLMS
SPÅRVÄGARS HEDERSPRIS 1940 21/6, silver, GAB, L8 1937, delvis förgylld, höjd 16,5, 196 gram, totalvikt 586 g

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

360887

2016-02-27