Kopparstick porträtt
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PORTRÄTT (13), kopparstick över svenska fältherrar och lärde, 1600-1800-tal, samtliga monterade på papper och i passepartout, bl.a. Grotius, Thunberg och Macklean, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.
360933
2016-02-14