Taburetter gustavianska

Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska
Taburetter gustavianska

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbete, av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768-1796), signerad EHB, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 42, 45x40 cm
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Senare bemålning, slitage, senare klädsel

360996

2016-02-14