Taburetter gustavianska
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbete, av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768-1796), signerad EHB, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 42, 45x40 cm
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland
Senare bemålning, slitage, senare klädsel
360996
2016-02-14