Skåp 1700-tal

Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal
Skåp 1700-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKÅP, 1700-talets andra hälft, 2-delat, konturerad front, dörrluckor med profilerade speglar med dekormåleri av blomster, krön med skuren dekor av plymformat ornament, invändigt med hyllinredning samt skedhylla, höjd ca 230, 123x70 cm, nyckel medföljer
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Slitage, delvis framskrapad färg, senare betsat, senare lås, en list lös

361126

2016-02-14