Skåp 1700-tal
2016-02-14
361126
| Klubbat belopp | 8 000 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
SKÅP, 1700-talets andra hälft, 2-delat, konturerad front, dörrluckor med profilerade speglar med dekormåleri av blomster, krön med skuren dekor av plymformat ornament, invändigt med hyllinredning samt skedhylla, höjd ca 230, 123x70 cm, nyckel medföljer
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland
Slitage, delvis framskrapad färg, senare betsat, senare lås, en list lös