Skåp 1700-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, 1700-talets andra hälft, 2-delat, konturerad front, dörrluckor med profilerade speglar med dekormåleri av blomster, krön med skuren dekor av plymformat ornament, invändigt med hyllinredning samt skedhylla, höjd ca 230, 123x70 cm, nyckel medföljer
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland
Slitage, delvis framskrapad färg, senare betsat, senare lås, en list lös
361126
2016-02-14