Elzbergs kokbok i första upplaga 1751

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

(ELZBERG, MARGARETA), M. E. B. Försök til en pålitelig matrednings-bok, eller upriktig beskrifning på allehanda matlagning,... Stockholm (Kongl. tr.) 1751.
8:o. (24), (I)-CCLVI (=256) s.
Brunt samtida hfrbd, nött, några småskador på rygg. Namn (M E L) på titelbladet, något brunfläckad.

Du Rietz 28.
Första upplagan. Omfattar inte endast recept utan även förslag till matsedlar vid olika måltider. En andra upplaga utkom 1759.
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Se text

361209

2016-02-14